aktualności
 

 

Jak korzystać z Internetu - wskazówki dla rodziców


Podstawowe wskazówki:

Rozmawiaj z dzieckiem, mów mu o zagrożeniach, na które może natrafić w Internecie. Naucz je,  jak może sobie poradzić, jeśli będzie miało kontakt ze szkodliwymi treściami lub nieprzyjemnym zachowaniem innego internauty. Zainteresowanie dorosłego daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wykształca dobre nawyki korzystania z sieci i sprzętu elektronicznego. Bardzo duże znaczenie ma to, w jaki sposób sam używasz Internetu i urządzeń elektronicznych. Jesteś dla swojego dziecka przykładem. Dobre przyzwyczajenia i nawyki mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i wykorzystywania nowych technologii. Ustal z dzieckiem z jakich serwisów, usług internetowych i innych aktywności online może korzystać. Ustal zasady, powiedz mu, czego od niego oczekujesz. Ważne, by zasady te były adekwatne do wieku dziecka. • Ustal czas, który wolno dziecku spędzić w sieci, przy komputerze, tablecie lub konsoli gier i konsekwentnie pilnuj przestrzegania tych ustaleń. Stosuj programy filtrujące treści, zabezpieczenia w przeglądarkach, oprogramowanie kontroli rodzicielskiej we wszystkich urządzeniach, które na to pozwalają (komputer, tablet, smartfon, smart TV). ZAINSTALUJ KONTROLĘ RODZICIELSKĄ!

Korzystajcie wspólnie z komputera lub tabletu – zawsze dziecko razem z rodzicem. Sprzęt elektroniczny nie może dziecku niczego zastępować: nie może być nagrodą, uspokajać, być sposobem na nudę lub brak kontaktu z rodzicami. Warto przeglądać strony, z których może korzystać dziecko i sprawdzać, w jakie miejsca w sieci prowadzą.

Rozmawiaj z dzieckiem o grach i stronach, z których korzysta. Wspólnie z nim odkrywaj możliwości nauki i zabawy, jakie oferuje Internet. Na bieżąco oceniaj, co jest dla dziecka dobre, a co złe. Rozmawiaj o tym, co się dzieje online. Dziecko poznaje świat przez bezpośredni kontakt, towarzyszące temu słowa nadają mu znaczenie. Młodym ludziom często brakuje umiejętności oceny i selekcjonowania informacji znalezionych w sieci. Dzięki obecności rodziców i rozmowie z nimi dzieci mają możliwość uczenia się tego, co jest wiarygodne i sprawnego korzystania z zasobów online. • Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób, które spotykają w sieci. Jeśli  zgadzasz się na kontakty dziecka z osobami poznanymi w Internecie, monitoruj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje. Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na twoją pomoc. 

Umieść komputer w ogólnodostępnym miejscu, by wiedzieć, co robi twoje dziecko w Internecie.

Bibliografia:

Uhls Y.T., (2016), Cyfrowi rodzice – dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym,

Kraków: IUVI.

Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę

 

Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna     
Plac Zamkowy 2
    
      64-130 Rydzyna     
tel.
655 38 00 55     
e-mail:
powiatowapppleszno@onet.pl     

 

projekt i wykonanie IMAGO